Staszek

Staszek
staszek2000(malpa)ymail.com / zdybi(malpa)interia.eu

poniedziałek, 1 lutego 2010

Przynęty miękkie z białoporka brzozowego

Białoporek brzozowy to rodzaj huby,która rośnie pospolicie na zmurszałych brzozach.Nas interesuje w tym wypadku wewnętrzny,biały miąższ. Hubę najpierw obieramy z wierzchniej otoczki. Wewnętrzne "bielmo" to doskonały materiał na wszelkie miękkie przynęty.Jest bardzo elastyczne,miękkie ale mocne-coś jak wyschnięty sylikon,tylko nie daje się tak rozciągać.
Najlepiej gdy huba jest mokra,wtedy łatwo się kroi i obrabia.Można ja wpierw włożyć do naczynia z wodą na minutkę.Bardzo szybko chłonie wodę.


Następnie bardzo ostrym nożem lub żyletką(skalpelem),kroimy odpowiedniej wielkości i długości paski.Naznaczamy kształt przynęty z grubsza...Dalej,należy nadawać odpowiedni kształt przynęcie.Ostrym ostrzem nie trwa to długo.Nie trzeba oczywiście rzeźbić tego super realistycznie.Ja wykonałem coś na wzór kopyta.Przy tej pracy liczy się jednak dokładność...Następnie montujemy hak z obciążeniem(Jiga).Trzonek tego haka nie powinien być zbyt długi,gdyż ciężko się przynętę nabija na tak ostrym zgięciu.W końcu to nie sylikon:)
Jeśli nie posiadamy główek jigowych a jedynie same haki(kotwiczki),można na żyłce,przed przynętą zamontować jakiś ciężarek(podłużny kamień,ołów...)Przynęta jest stosunkowo ciężka już bez dociążania,ale nie tonie-więc należy ją dociążyć.Chyba,że zależy nam na przynęcie powierzchniowej...Z białoporka brzozowego wychodzą także piękne twistery.Można dla ubarwienia dołożyć kawałek nitki ale nie trzeba...Nie wiem dlaczego ale drapieżniki strasznie lubią biały kolor.Białe przynęty należą do jednych z moich najłowniejszych przynęt.Począwszy od szczupaków a na pstrągach kończąc...

Są jeszcze inne zastosowania tego grzyba. Może np, posłużyć jako bardzo prosta,awaryjna pochewka do noża. Wystarczy wbić go w hubę i rozruszać nieco,by się lżej wyjmował. Wykonujemy ruchy skrętne-lewo,prawo...
Taka pochewka nie spełnia swego zadania w czasie mrozu gdy jest mokra lub wilgotna.Wtedy należało by ją dobrze wysuszyć.Odkrojony kawałek tej huby daje nam doskonały leśny czyścik. Szczególnie jego spodnia strona,jest chropowata i szorstka. Można tym myć zarówno naczynia jak i nasze ciało(coś pomiędzy gąbką a pumeksem)


Zdybi

3 komentarze:

Rafał Łoziński pisze...

Jestem ciekaw jak zdałyby egzamin wkładki do butów z większych egzeplarzy tego grzyba.

maze pisze...

Czy w butach po złapaniu wilgoci to by po prostu nie zapleśniało?

Jako gąbeczkę wypróbuję bo skrobanie plecków czymś trochę szorstkim uwielbiam:) choć to pewnie tez dość jednorazowa gąbka będzie...ale pomysł inspirujący;)

Zdybi pisze...

Jako wkładki do butów to raczej nie bardzo. Grzyb ten gdy jest suchy staje się kruchy i łamliwy.Z kolei gdy nasiąknie wodą,oddaje ją przy nacisku,jak gąbka...
Maze- taka gąbka naprawdę potrafi wytrzymać bardzo długo, sprawdzone:)