Staszek

Staszek
staszek2000(malpa)ymail.com / zdybi(malpa)interia.eu

sobota, 24 kwietnia 2010

Jesionowa czarka

Jest taki las,jesionowy,podmokły gdzie czasami po pracy udaję się na wieczorną "zasiadkę".Właśnie wiosną,kiedy las pokrywa się delikatnym,jasnozielonym listowiem ale nie ukrywa jeszcze przed obserwatorem swych mieszkańców w gąszczu roślin...
Wieczorem las nabiera zupełnie innego brzmienia,za sprawą ptaków...
Ten las jest w znacznej części obumarły,jesiony które tam rosną,sukcesywnie usychają lub kładą się pod naporem wiatrów.Z takiego suchego drewna można korzystać przy wyrobie przeróżnych rzeczy z drewna.Właśnie tam wybieram się gdy potrzebuję materiału na trzonek do siekiery,na łuczysko lub do innych rzeczy z drewna.
Tym razem chciałem wykonać sobie drewnianą,terenową czarkę do kawy(poprzedni olchowy czyrt,rozsechł się i popękał- mogłem go od razu wygotować w wodzie z solą!)
Z kawałka bezsęcznego,suchego drewna wyciąłem kształt ogólny naczynia.

Dalej za pomocą lekko wygiętego dłuta i pobijaka,wydłubałem zbędny materiał i określiłem tak pojemność czarki. Dodatkowe dokładniejsze cięcia,najlepiej wykonywać nożykiem snycerskim.

Gdy mamy już wnętrze czarki,nadajemy jej odpowiedni kształt,zaokrąglając brzegi,rogi i formując rączkę...

Po nadaniu jej ogólnych kształtów,moja czarka wygląda tak.Dalej pozostaje jeszcze uszczuplić ścianki,wyprofilować rączkę i może wyrzeźbić jakiś stylowy ornament...

CDN

Zdybi

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Takie wgłębienia w drewnie można wykonać sposobem dla leniwych: wypalić węgielkiem z ogniska a potem tylko usunąć zwęgloną część i wyrównać. Robię tak czasem różne pojemniki, łyżki i fajki.