Staszek

Staszek
staszek2000(malpa)ymail.com / zdybi(malpa)interia.eu

sobota, 24 lipca 2010

Pochodnia z naturalnych materiałów

Może zdarzyć się w życiu sytuacja,gdy będziemy potrzebowali oświetlenia lub pewnego źródła ognia.
Będzie to wynikać z różnych przyczyn. Nie koniecznie survivalowych. Warto wiedzieć, jak za pomocą materiałów znalezionych w lesie,samemu zrobić pochodnię.
Do wykonania prowizorycznej pochodni będziemy potrzebowali odpowiedniej,bezsęcznej gałęzi,którą należy podzielić wzdłuż na cztery równe części. Najlepiej wbić gałąź w ziemię i pobijać kawałkiem drewna w rant noża. Trzeba być przy tym ostrożnym i dokładnym. Do tego kilka szczapek żywicznego drewna. Mogą to być przepojone żywicą sęki,korzenie,karpy...
Jeszcze kawałek brzozowej kory oraz około metr sznurka,linki. Można użyć nawet cienkiego korzonka. Zwiążemy nim całość,by trzymała się stabilniej.

Żywiczne szczapy,pozyskujemy tylko i wyłącznie z drzew już martwych!
Często w młodnikach można spotkać stare,smolne pniaki lub już padłe, spróchniałe drzewa o żywicznych sękach,rdzeniu i korzeniach...

UWAGA! Zabrania się używania otwartego ognia w miejscach o szczególnym zagrożeniu pożarowym! Pochodnia wykonana na zdjęciach,była testowana nad rzeką i właśnie w takich miejscach (bezpiecznych) należy ją wykonywać,jeśli nie ma ku temu wyraźnej potrzeby. Ostrożność przede wszystkim!

Kilka szczapek owijamy w dolnej połowie kawałkiem kory brzozowej. Kora brzozy ma to do siebie,że wysychając skręca się i dobrze obejmuje nasze szczapki razem. Pomaga też by w końcowej fazie, nie wypalały się tak szybko.
Można powtykać kilka pasków kory między drewienka,łatwiej się odpalą.
Całość lokujemy w rozszczepionym uprzednio kiju i związujemy razem aby usztywnić i wzmocnić uchwyt. Pochodnia będzie się palić dużym,jasnym płomieniem.
Jest bardzo odporna na wiatr i ciężko ją zgasić. Ma też tą podstawową zaletę,że w przeciwieństwie do pochodni z żywicy – nie kapie palącą się żywicą.
Wykonana z ośmiu szczapek,paliła się 45 minut. Więc nie tak krótko.Zdybi

Brak komentarzy: