Staszek

Staszek
staszek2000(malpa)ymail.com / zdybi(malpa)interia.eu

czwartek, 17 lutego 2011

Pospolite hubki do krzesiwa kowalskiego

Ponieważ dostałem e-maila z zapytaniem, jak korzystać z krzesiwa tradycyjnego i jakie hubki do niego stosuję, odpowiadam :) Film przedstawia dwie hubki, które doskonale łapią iskrę z krzesiwa kowalskiego. jest to suchy błyskoporek podkorowy oraz zwęgloną bawełna. Można zobaczyć także, jak najlepiej sobie z tymi hubkami poradzić, by wzniecić z nich płomień. Nie jest to trudne a przy okazji, metody te zachowują ten niepowtarzalny klimat.Klimat, którego nie da nam żadne krzesiwo syntetyczne. Możność rozdmuchania tlącego się zarzewia, to niesamowite uczucie. Polecam.
Istnieją oczywiście, jeszcze inne hubki do krzesiwa tradycyjnego - równie skuteczne - ale omówię je kiedy indziej.
Patrząc w prognozy pogody, ten tydzień ma być mroźny i śnieżny. Postanowiłem dopracować do perfekcji, technikę łuku ogniowego z drewna znalezionego w terenie. I właśnie w takiej zimowej scenerii, będzie na to okazja. Bo czasem w takich warunkach, sama technika i wykonanie łuku ogniowego nie nastręcza tyle trudności - co znalezienie odpowiednio suchego i właściwego materiału. Zarówno na podkładkę, świder, jak i na hubkę...


Zdybi

11 komentarzy:

Lesista pisze...

Filmy wymiatają :D
Świetny blog.

Anonimowy pisze...

nie wiem czy wiesz, ale ten grzyb jest pod ochroną
http://www.grzybland.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=468&Itemid=102

Zdybi pisze...

Ten grzyb jest pod częściową ochroną. To dosyć istotna różnica.
Nigdy nie należy go pozyskiwać masowo i na większą skalę. Z dużego narośla, wystarczy gdy odkroimy sobie niewielki kawałek. Starczy na rozpalenie mnóstwa ognisk, jeśli będziesz go używał tak jak pokazałem na filmiku. Wszystko z poszanowaniem dla przyrody - a będzie dobrze.
Tak z innej beczki. Wiesz kto niszczy najwięcej tego gatunku grzyba i nie tylko? Służby, które zajmują się wycinką lasów i pozyskaniem drewna. Widywałem niejednokrotnie powalone drzewa z naroślami błyskoporka podkorowego. Szły w komin. Ktoś się tym przejmuje? Nikt. A przecież powinno się takie drzewa chronić z perspektywy ochrony tego grzyba. Dlatego między innymi ten grzyb jest pod częściową ochroną. W przeciwnym razie, dorodne brzozy i olchy były by nietykalne. Nie wiem jak w innych województwach, niemniej w zachodniopomorskim i wielkopolskim, ten grzyb jest pospolity.

Nomad pisze...

Oglądam Twoje filmy z ogromną przyjemnością . Mieszkasz na całkiem ciekawych terenach (te zalewiska). Leczac świerzy uraz ręki będę czekał na nastepne filmiki . U nas (IR)brzoza już zaczyna puszczaś soki .W Polsce chyba jeszcze za wcześnie , co ?

Zdybi pisze...

Witaj Nomad. Tak, wokół wsi w której sobie pomieszkuję, jest mnóstwo znakomitych lasów.
Brzozy jeszcze na tą chwilę "stoją" z sokami. Za wcześnie trochę. Ale myślę,że to kwestia 2-3 tygodni. Teraz nadal trzyma mróz.

Nomad pisze...

Ha ha ...
Nowe zdjęcie na głównej stronie . Kiedysteż takie budowałem i pamiętam że czasem trzeba nanośić się konarów , a raczej zawszae .
Pozdrawiam .

Walker pisze...

Cześć :)
Kolejny świetny film. Oby tak dalej, albo jeszcze lepiej...
Budowałem coś bardzo podobnego po zeszłorocznych wiosennych wichrach (po lesie walało się mnóstwo świeżych, zwalonych drzew) ale po tygodniu pęcherzy, nadwyrężeń i ogólnego zdechnięcia zabrakło sił...

Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy! :)

Zdybi pisze...

Ten las, akurat jest bardzo zasobny w leżące, martwe drewno. Także liści i ściółki z zeszłego roku, jest masa. Nie wiem, ale raczej nie budowałem tego szałasu dłużej jak 1,5 godzinki. Zresztą nie śpieszyłem się.
Miejsce jest magiczne. Stary ols z przerostem świerków, które chronią od wiatru, masa powalonych brzóz i jesionów. Klimat przedni. Jeśli nikt mi tego szałasu nie zniszczy,będą tam powstawać moje "stacjonarne" filmy.Stąd ten szałas :)

Anonimowy pisze...

Zdybi napisał:Nie wiem jak w innych województwach, niemniej w zachodniopomorskim i wielkopolskim, ten grzyb [błyskoporek podkorowy] jest pospolity.

Odpowiadam, że na Podhalu nie spotkałem jeszce nigdy takiego grzyba, chociaż rozglądałem się za nim. U nas brzozy są wyjątkowo zdrowe, a jak się już pojawi to tylko sporadycznie hubiak pospolity.

Anonimowy pisze...

Zdybi napisał:Nie wiem jak w innych województwach, niemniej w zachodniopomorskim i wielkopolskim, ten grzyb jest pospolity.

Odpowiadam, że na Podhalu nie spotkałem jeszce nigdy takiego grzyba, chociaż rozglądałem się za nim. U nas brzozy są wyjątkowo zdrowe, a jak się już pojawi to tylko sporadycznie hubiak pospolity.

Janek Panek pisze...

To rozglądaj się za tym grzybem przy drogach ,gdzie jest dużo spalin samochodowych,tam odporność brzóz jest na pewno mniejsza :D