Staszek

Staszek
staszek2000(malpa)ymail.com / zdybi(malpa)interia.eu

niedziela, 8 września 2013

PROŚBA O ZAGŁOSOWANIE NA RZEKĘ WIEPRZÓWKĘNajcenniejsze w naszym kraju obszary pod względem przyrodniczym (zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej) są chronione przez parki narodowe i rezerwaty. Co roku odwiedza je kilkanaście milionów turystów. Wydawane jest mnóstwo map, przewodników, opracowań naukowych i popularnonaukowych. Biura turystyczne oferują różnego rodzaju formy poznania tych unikatowych obszarów. Środki masowego przekazu informują nas o ważniejszych wydarzeniach jakie mają miejsce na ich terenie lub są z nimi związane.

Ale oprócz rozreklamowanych parków narodowych, znanych chyba każdemu Polakowi, jest też w naszym kraju wiele bardzo cennych miejsc o których wiedzą tylko nieliczni. To często ta nieliczna grupa zapaleńców w ramach wolontariatu sprawuje prawdziwą pieczę nad tymi miejscami. To oni o nich piszą, reklamują je i dbają o właściwą ochronę. Chociaż to ostanie przychodzi coraz trudniej. Pogoń za pieniędzmi, urzędowa bezmyślność, zawiłość prawa w stosunku do tych obiektów, powoduje, że nie zawsze udaje się taki obiekt uchronić przed ludzką ingerencją, objawiającą się mniejszą lub większą dewastacją, czasami nieodwracalną.

Jednym z takich obiektów jest górny odcinek rzeki Wieprzówki, usytuowany w Beskidzie Małym, zwanym przez turystów Beskidem Pięknym. To właśnie w tym jeszcze nie zatrutym ściekami i mało przekształconym przez człowieka odcinku, schronienie znalazły cenne gatunki ryb, charakterystyczne dla górskich potoków. To tutaj oprócz pstrąga potokowego możemy spotkać głowacza pręgopłetwego i białopłetwego, śliza pospolitego, strzeble potokową. Na brzegach tego odcinka rzeki zadomowił się bóbr europejski. Na przybrzeżnych drzewach i krzakach swoje gniazda zakładają rzadkie gatunki ptaków. To tutaj możemy spotkać płazy takie jak: salamandre plamistą, traszkę górską, kumaka górskiego, ropuchę szarą, żabę trawną i wodną, Żyją tu również gady: jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec, żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny. To tutaj w dnie rzeki możemy podziwiać łupki wierzowskie powstałe około 130 mln lat temu oraz margle krzemionkowe z licznymi skamieniałościami.

W 2003 r. górny odcinek Wieprzówki z łupkami wierzowskimi otrzymał status stanowiska dokumentacyjnego. Odcinek ten jest również ważnym obiektem dydaktycznym, nie tylko dla uczniów z okolicznych szkól, ale również dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Śląskiego, którzy odbywają tutaj zajęcia z geologii historycznej i dynamicznej.

To nie tylko od grupki fanów tej rzeki zależy, czy ten odcinek przetrwa w stanie nienaruszonym, czy też podzieli los innych rzek zamienionych bezmyślnie na betonowe koryta z bakteriami coli, jako głównymi mieszkańcami. To zależy również od Ciebie.

Oddaj proszę głos na Wieprzówkę, jako rzekę roku i pomóż zachować ten odcinek w niezmienionym stanie dla przyszłych pokoleń. Głosowanie trwa do 29 września 2013 r. Kliknij proszę na poniższy link.

http://rzekaroku.baobab.nazwa.pl/

Proszę również przekaż tę informację swoim Znajomym i zachęć ich do głosowania na Wieprzówkę.
Wszystkim którzy zagłosują na Wieprzówkę z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Staszek

Poniżej zamieszczam tekst Jana Zielińskiego, współtwórcy ścieżki dydaktycznej "Dolina Wieprzówki".

"Do Przyjaciół!
Wszystkie rzeki są (albo były) piękne i każda inna! Ale my dzisiaj wybieramy tą, za którą zagłosuje najwięcej okolicznych mieszkańców i przyjaciół rzeki! To oni głosują. Ja proszę o głos na Wieprzówkę, ja ją kocham, szanuję, opisuję i chcę chronić tam, gdzie to konieczne i możliwe. To nad nią się urodziłem i cieszyłem jej bogactwem. Szkoda ze ludzka zachłanność tyle jej już odebrała. Nie pozwólmy na więcej. Głosuj na Wieprzówkę!

Jan Zieliński"

fot. J. Zieliński

fot. kisiel

fot. nena

fot. nena


fot. D. Bizoń


1.10.2013
Głosowanie zakończone.
Wszystkim głosującym na Wieprzówkę jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
To dzięki Wam Wieprzówka została Rzeką Roku 2013.

1 komentarz:

nena pisze...

W imieniu zgłaszających rzekę bardzo dziękuję za wszystkie głosy oddane przez Was na Wieprzówkę – piękną rzekę w Beskidzie Małym ! :). Dzięki zaangażowaniu wielu Internautów, w tym również Waszej Grupy udało się nam zwyciężyć i zdobyć tytuł Rzeki Roku 2013 :). Pozdrawiam :) - nena